कोरियामा कम्पनि परिवर्तन गर्न चाहने नेपालीहरुले जानकारीको लागि हेर्नुहोला

Uncategorized

बैदेशीक रोजगारका लागी पछिल्लो समयमा धेरैको रोजाइ हुन पुगेको छ दक्षिण कोरिया । हाल सम्म ४४ हजार भन्दा धेरै नेपालीहरू दक्षिण कोरीयामा E9 भिषा पाएर साना तथा मझौला कम्पनीहरूमा काम गरिरहेकाका छन । भने थप अरू केही नेपाली
कामदारको संख्या पनी E9 भीषा ल्याएर कोरियामा रोजगारका लागी आउने तयारीमा रहेकाएका छन ।

कोरिया आउनका लागी कोरियन भाषा परिक्षामा उत्तीर्ण हुनपर्ने हुन्छ ।अहिले नेपालमा कोरियन भाषा उत्तीर्ण गर्नका लागी उच्च प्रतिस्पर्धा रहेको छ ।

यसरी नेपाल सरकार र कोरिया सरकार बिच भयको श्रम सम्झौता अनुसार कोरियामा रोजगारका लागी प्रबेश गरेका नेपाली कमदारहरू पछील्लो समयमा ठुलो संख्यामा आफुले गरीरहेको कम्पनीको काम छोडेर नया कामको खोजी गरिरहेको पाईन्छ । सुरूमा काम गर्ने बानीको बिकास कोरियान भाषा संस्कृतीका कारण कोरियामा आएको 2,3 महीनामा छोडेर नया कामका लागी कम्पनी छोडने गरेको पाईन्छ ।भने कसैले समय तलब र कम्पनीको कारणले पनी कम्पनी छोडेको पाईन्छ।

बास्तबमा यसरी काम छोड्दा ठुलाठुला समस्याहरू आउने गरेका छन आफुले काम गरि रहेको कम्पनी छोडेको 90 दिन भित्र अर्को कम्पनी मा काम सुरू गरि सक्नुपर्छ भने दोस्रो कम्पनी आफु अनुकुल हुने नहुने केही जानकारि हुदैन । रोगजार केन्द्रले पठाएको ठाउमा काम हेरी निश्चित समय भित्र काम सुरू गर्नु पर्ने भयकाले आफुले पहिले गरीरहेको कम्पनीको काम भन्दा पछी आफुले खोज्ने गरेको झन गाह्रो हुन सक्छ । कथम कदाचित काम सजिलो भयो भने पनी नया ठाउ नया परीबेस भयर दोस्रो कम्पनीमा पनी काम गाह्रो हुनसक्छ ।

दक्षिण कोरियामा आएर बेरोजगार भयर बसेका नेपालीहरूको संख्या ठुलो रहेको छ । 90 दिन भित्र आफुले चाहे अनुसारको कम्पनी नपाईने र भिषा बचाउन पर्ने बाध्यताले जस्तो सुकै कम्पनीमा गयर भिषा हन्ने र फेरी त्यो कम्पनी छोडेर 90 दिन भित्र अर्को कम्पनीको खोजि गर्ने गरेको पनी पाईएको छ ।
आखिर जे जसरी कम्पनी छोडे पनी अर्को कम्पनी खोज्नका लागी निकै ध्यान पुर्याउन पर्ने देखीन्छ कतिपय कम्पनी हरूमा काम खोज्न जादा नेपालीहरूले नै नेपालीहरूलाई झुकाएर साहुले भिषा नलगाउन सजीलो काम देखाएर फसाउन सक्छन।

यसैले कामदार स्वायंमले आफु अनुकुल काम गर्न सक्ने बाताबरण छ की छैन तलब के कती छ खान र बस्नका लागी के कस्तो छ आफुलाई कति सम्म काम गर्दा स्वास्थ्य सन्तुलीत रहन्छ र पहीलो कम्पनी छोडी सकेपछी का गयर बस्ने के काम गर्ने नेपाली सेवा समाजहरू कहा कहाँ छन आफु जस्तै काम छोडेका साथिहरू अरू पनी आफ्नो क्षेत्रका कोही छन की छैनन याबत कुरा हरूलाई मध्यनजर गरेर आफुले काम गरि रहेको कम्पनी छोडेर नया कम्पनी खोज्दा थप सहयोग र आफुले चाहे अनुसारको कम्पनी भेटिन सक्छ ।

कम्पनी छोड्दा बिभीन्न किसीमका समस्याहरू आउने भयपनी तर सबधानी पुर्बक नया कम्पनी खोजीमा लाग्नु जायज हुनेछ ।

यो पनि हेर्नुहोस- समाचार अनुसार, ईपीएस कोरिया शाखाले ईपीएसमार्फत कोरिया गई कम्तीमा तीन वर्षसम्म काम गरी वैधानिक भएर फर्किएका व्यक्तिका लागि कम्प्युटरको माध्यमबाट आवेदन खुलाउने तयारी गरेको छ । सो शाखाले आगामी वैशाखमा पुनः दक्षिण कोरिया जानका लागि आवेदन खोलने तयारी गरेको हो । गत वर्ष स्थगित भएको भाषा परीक्षा यो वर्षका लागि आगामी अप्रिल र अगस्टमा गरी दुईपटक आवेदन खुलाउने तयारी भएको सो शाखाले जनाएको छ ।

Tipsnepalitv बाट

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *