साउदीमा विदेशी कामदारले पनि सरकारी जागिर खान सक्ने, कम्पनीले छुट्टी नदिए पनि फर्कन पाईने

समाचार

साउदीमा विदेशी कामदारले पनि सरकारी जागिर खान सक्ने, कम्पनीले छुट्टी नदिए पनि फर्कन पाईने

काठमाण्डौ – साउदीमा कार्यरत आप्रवा’सी श्र’मिकले अब रोजगारदाताको अनु’मति बिनै काम फेर्न र आफ्नो देश फर्कन पाउने भएका छन् । साउदीको अनला’इन समाचार पोर्टल अरब न्युजका अनुसार साउदी सरकारले आफ्नो क’फला सि’स्टमलाई परिमार्जन गर्दै साउदीमा कार्यरत श्रमिकले आइतबारदेखि काम परिवर्तन गर्न र आफ्नो देश फर्कन रोजगारदाताको अनुमति लिन न’पर्ने व्यवस्था गरेको हो ।

साउदी सरकारले केही समय अघि नै गरेको यो घोषणा आज आइतबारदेखि लागू भएको हो । क’फला प्रणाली अन्तर्गत साउदीमा कार्यरत श्रमिकले काम परिवर्तन गर्न र स्वदेश फर्कनका लागि आफू आबद्ध रोजगारदाताको पूर्व स्वीकृति दिनुपथ्र्यो । रोजगारदाताले अनुमति नदिएसम्म स्वदेश फर्कनसमेत पाइदैन थियो ।

तर अब साउदी सरकारले ल्याएको यो नयाँ नियमले त्यहाँ कार्यरत ला’खौँ नेपालीसहित विदेशी श्रमिकलाई फाइदा पुग्नेछ । स्पन्सरको अनुम’ति बिना स्वदेशसमेत फर्कन नपा’उने साउदी सरकारको नियमले धेरै विदेशी श्रमि’कको मानवअधिकारको समेत हन’न भएको भन्दै वि’रोध भएको थियो ।

साउदीले विदेशी नागरिकले पनि अब सिधैं सरकारी कामका लागि आवेदन दिन सक्ने भनेको छ । यसअघि कतारले पनि यही नियम लागू गरिसकेको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *