प्रधानमन्त्री जनताको मन–मनमा मात्रै नभइ बारी–बारी र घर–घरमा पनि

समाचार

२०५६ सालको चुनावमा कांग्रेसको नारा थियो: ‘गाउँगाउँमा शिक्षा, घरघरमा रोजगार । नेपाली कांग्रेसको बहुमतको सरकार ।’ तत्कालीन एमालेका नेता केपी ओलीले यो नारालाई कटाक्ष गर्दै प्रधानमन्त्रीका प्रत्यासीलाई व्यंग्य गरेका थिए : ‘गाउँगाउँमा कृष्णप्रसाद, घरघरमा गिरिजाप्रसाद ।’

कटाक्ष, तुकबन्दी ओलीको पुरानै विशेषता हो । कांग्रेसको चुनाव प्रचार सामग्रीमा गिरिजाप्रसाद कोइराला र कृष्णप्रसाद भट्टराईको तस्वीर हेरेर उनले यो भनेका थिए ।

तिनै ओली प्रधानमन्त्री भएका बेला जहाँतहीँ उनका तस्वीर र प्रतिमा राख्न थालिएका छन् । बालुवाटार छिर्दा उनले फुटबल हान्दै गरेको ठूलो मूर्ति भेट्न सकिन्छ । कार्यकर्ताका घरघरमा, अनि नारा जुलुसमा उनको प्रतिविम्ब एकछत्र छ । बरु हिजोआज मदन भण्डारी, मनमोहन अधिकारी र पुष्पलालहरूको तस्वीर भेटिन हम्मे पर्छ ।

जस्तो कि ओलीको चुनाव क्षेत्र झापा गौरादहका यी तस्वीर हेर्नुस् न । खेतीपाती गर्नुपर्ने गह्रा र आलीहरूमा उनी स्वयम्‌भन्दा अग्ला प्रतिविम्ब छन् । शिलापत्रले यी तस्वीर झापाका स्थानीय पत्रकार चिरञ्जीवी घिमिरेको ट्वीटरमा भेट्यो ।

हामीले उनलाई फोन गरेर ओलीको किङसाइज तस्वीर राख्नुको कारण जान्न चाह्यौँ । पत्रकार घिमिरेले भने, ‘नेपाल–चीन मैत्री औद्योगिक पार्क शिलान्यासका बेला राखिएका तस्वीर हुन् यी । मैले गौरादह– ५, बालुबथानमा खिचेको हुँ ।’

चार दिनअघि झापामा गएर ओलीले प्रस्तावित औद्योगिक पार्कको शिलान्यास गरेका थिए ।पत्रकार घिमिरेले ट्वीट गरेका छन् : ‘हाम्रा प्रधानमन्त्री जनताको मन–मनमा मात्रै होइन । बारी–बारी र घर–घरमा पनि भेटिन्छन् ।’उनले शिलापत्रसँग भने, ‘प्रधानमन्त्रीले पहिले पनि फोटो प्रचार गर्नुहुन्थ्यो भन्ने हामीलाई थाहा भएकै कुरा हो । तर, यसरी खेत–खेतमा तस्वीर ठड्याएको दृश्य भने अलिक अनौठो लाग्यो ।’

तैतै खेतमा फोटो राखेको कारण बुझियो । निर्वाचन आयोगले त्यसबेला छुट दिएको कागजको श्यामश्वेत प्रचारसामग्रीसमेतलाई घर–घरमा गिरिजाप्रसाद भनेर उडाउन भ्याउने ओलीले आफ्नो पालामा किन यत्रो बिघ्न खर्च गराएर घर–घरमा राख्न लगाए होलान् त ? या उनका कार्यकर्तालाई यस्तो निर्णय लिन के कुराले आकर्षित गर्‍यो होला त ?

पत्रकार घिमिरेले यो पनि स्थानीयलाई सोधिहेरेछन् । बालुबथानका गाउँलेको जवाफ यस्तो रहेछ, ‘ओलीको फोटो भन्दा पनि त्यो ठड्याउन प्रयोग गरेको फलाम हामीलाई काम लाग्न सक्छ । फलाम ल्याउँदा फोटो पनि सँगै आयो ।’ शिलापत्र

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *