कतार बाट घर फर्कन लागेका नेपाली महिलहरूलाई कम्पनी बाट भा’गेको भन्दै विमानस्थल बाट जे,ल

समाचार

काठमाडौं) – साना महर्जन, निरुता विश्वकर्मा र रेश्मा राई कात्तिक २२ गते राति १२ बजे कतारको हमाद विमानस्थल पुगे । भोलिपल्ट बिहान ३ बजे उनीहरू नेपाल एयरलाइन्समार्फत स्वदेश फर्कनुपर्ने थियो । तर, अध्यागमन डेस्क पुग्दा प्रहरीले नियन्त्रणमा लिई एउटा कोठामा लगेर राखे । हामीलाई किन रोकेको हो ?’ सानाले प्रहरीलाई अंग्रेजीमा सोधिन् । प्रहरीले अरबीमा बोले । कोठाभित्र थु,नेर प्रहरी फर्किए । उनीहरूले एसियना रेस्टुरेन्टका सञ्चालक प्रवीण गुरुङलाई पनि सम्पर्क गरे ।

 

उनी गैरआवासीय नेपाली संघ मध्यपूर्व संयोजक हुन् । उनको पनि फोन उठेन । उनीहरू गुरुङले चलाएको एसियनामा काम गर्थे । निरुता र साना गीत गाउँथे भने रेश्मा नृत्य गर्थिन् । बिहान ६ बजेतिर उनीहरूले कतारका लागि नेपाली राजदूत नारदनाथ भारद्वाजलाई विमानस्थलमा नियन्त्रणमा राखेको जानकारी गराए । भारद्वाजले पनि प्रवीणलाई सम्पर्क गरे तर फोन उठेन । बिहान ८ बजे विमानस्थलको थु,नुवा कोठाबाट सीआईडीले आप्रवासी श्रमिकलाई डिपोर्ट गर्नका लागि बनाइएको खोज तथा अनुसन्धान विभागको डिपोर्टेसन सेन्टरमा लगेर राखे ।

‘भित्र हालेपछि मात्रै जे,लमा ल्याएको थाहा भयो, हामीले जेलै जानुपर्ने त्यस्तो अ,पराध के गरेका थियौं ?’ सानाले भनिन् । उनीहरूमाथि कम्पनीबाट भा,गेको अभि,योग लगाइरहेको रहेछ ।
‘हामीले कम्पनी कहिल्यै छोडेको थिएन । आउने बेला रेस्टुरेन्टकै म्यानेजरले हामीले पाउने हिसाबकिताबबाट टिकट का’टिदिएको थियो,’ निरुताले भनिन्, ‘उनीहरूकै गाडीले विमानस्थलसम्म पुर्‍याएको थियो । अध्यागमनमा पुगेपछि अना’हकमा पक्राउ पर्‍यौं । यो त सरासर ठूलो अन्’याय भयो ।’

रेस्टुरेन्टका सञ्चालक प्रवीण गुरुङले भने होटलको नियम उनीहरूले तो’डेको दाबी गरे । ‘उहाँहरू मेरामा काम गर्ने भए पनि भिसा होटलले दिएको थियो । होटलको केही निश्चित नियम हुन्छ, त्यो उहाँहरूले तो’ड्नुभयो,’ उनले भने, ‘केही दिन सम्पर्कबाहिर भएको जानकारी मेरो म्यानेजरले होटललाई गराएको रहेछ । भा’गेको भनेर प्रहरीले पक्रेको हामीलाई जानकारी थिएन ।’

जे’लमा उनीहरूले चार रात बिता’उनुपर्‍यो । ‘जेलभित्र हामीबाहेक अरू नेपाली थिएनन् । अफ्रिका र युगान्डातिरका सयभन्दा बढी महिला थिए,’ उनले भनिन्, ‘एउटै कोठाभित्र २०–३० जना थिए होलान् ।’
नेपाली दूतावासले जे’ल प्रशासनसँग पहल गरेपछि मात्रै उनीहरू २७ गते बिहान काठमाडौं आइपुगेका छन् । राजदूत नारदनाथ भारद्वाजले घ’टना थाहा पाएलगत्तै कन्सुलर शाखालाई जे’लबाट निकालेर घर पठाउने प्रबन्ध गर्न निर्देशन दिएको बताए ।

एक वर्षसम्म काममा लगाइसकेपछि सम्मानजनक ढंगले घर फिर्ता गर्नुपर्ने उनको भनाइ छ । ‘श्रम शोषण गरिएको, व्यक्तिगत स्वतन्त्रतामा नियन्त्रण गरिएको भन्ने कुरा छ, यो दुःखद पक्ष हो,’ उनले भने, ‘यो घटनाले हाम्रो देश, समग्र महिलाको इज्जत, प्रतिष्ठामा आँच आउने काम भयो । पीडितलाई काठमाडौंमा सम्बन्धित निकायमा उजुरी दिन भनेको छु ।’ होम कार्की / कान्तिपुर

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *